Ogłoszenia duszpasterskie z dnia 02 kwietnia 2023 r.

Ogłoszenia duszpasterskie z dnia 02 kwietnia 2023 r.
przez

6. Niedziela Wielkiego Postu (Niedziela Palmowa Męki Pańskiej), Rok A
1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Przeżywając Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie naszego Zbawiciela, wchodzimy w samo serce chrześcijaństwa. Poświęcenie palm na wszystkich Mszach św. Procesja z palmami o 12.00.
2. Dziś przypada 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. W związku z tym Szkoła Podstawowa nr 4 w Płońsku zaprasza przed pomnik, aby uczcić Wielkiego Polaka w wybrany przez siebie sposób: modlitwa, kwiaty, świece. W godz. od 8:00 do 22:00 będzie możliwość wejścia na teren szkoły główną bramą – Zapraszamy.
3. Również dziś po Mszy św. o godz. 17.30 różaniec w intencji rodzin i o potomstwo dla tych, którzy nie mają dzieci za przyczyną św. Józefa i św. Jana Pawła II, a o godz. 20.45 przy obelisku na Piaskach rozpocznie się Marsz „Wdzięczność i Pamięć”. Zakończenie Marszu w murach budującego się kościoła w Parafii św. Ojca Pio o godz. 21.37.
4. W poniedziałek od porannej do wieczorowej Mszy św. planujemy generalne sprzątnięcie naszej świątyni przed Uroczystością Wielkanocną. Zachęcamy członków stowarzyszeń i parafian o pomoc. Przynosimy ze sobą niezbędne środki.
5. Do środy włącznie Msze św. o godz. 7.00 i 18.00.
6. W Czwartek Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Uroczyste Triduum Paschalne, w czasie którego czcić będziemy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne to największa uroczystość w ciągu roku. Niech nasze świętowanie przejawi się przez modlitwę, powstrzymanie się od zbędnych prac oraz przez uczestnictwo w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia. Wypada by każdy chrześcijanin rozpoczął świętowanie od Czwartku wieczorem i by ono potrwało do Zmartwychwstania Pańskiego. Nie powinniśmy dopuścić, by gorączka przedświątecznych przygotowań przesłoniła nam tajemnicę Bożej miłości, okupioną dramatem Kalwarii.
7. Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej. Pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Kapłaństwa. Po liturgii przeniesienie Eucharystii do Ołtarza Wystawienia. Zachęcamy w tym dniu do spożycia uroczystej kolacji w gronie rodzinnym.
8. Wielki Piątek. Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej połączona z adoracją Krzyża i przyjęciem Komunii św. Obowiązuje post ścisły. W Piątek o godz. 15.00 rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.
9. Wielka Sobota. Wigilia Paschalna połączona z Uroczystym Odnowieniem Przyrzeczeń Chrzcielnych. Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece. Prosimy również o zabranie osłon na świece. Liturgia Słowa będzie bez oświetlenia, tylko przy zapalonych świecach. W czasie tej liturgii święci się wodę. Będzie ją można zabrać po Mszy św. z kruchty naszej świątyni. Tam też będzie wystawiona przez cały Biały Tydzień. Zachęcamy jednak do tego, aby przynieść ze sobą wodę w buteleczkach, którą w czasie Nabożeństwa poświęcimy. Wigilia Paschalna to Wielka Noc oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to bowiem jedyna, niepowtarzalna Noc, w czasie której chrześcijanin winien uświadomić sobie i przeżyć Tajemnicę Zbawienia.
10. Nabożeństwa w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18.00, zaś w Wielką Sobotę o godz. 20.00, gdyż jest to noc modlitewnego oczekiwania. Uczyńmy wszystko, by Wielkie Dni stały się rzeczywiście Naszymi Wielkimi Dniami. Godnie przeżyjemy Triduum Paschalne gdy będzie osobista modlitwa, czytanie Pisma św., adoracja Chrystusa w Ołtarzu Wystawienia i Grobie oraz udział w Liturgii Trzech Wielkich Dni.
11. Adoracja przy Ołtarzu Wystawienia oraz przy Grobie Pana Jezusa trwać będzie od Nabożeństwa Wieczerzy Pańskiej aż do Rezurekcji. Z piątku na sobotę czuwać będą strażacy z Płońska i Kownat. Zachęcamy do podjęcia adoracji przez Koła Żywego Różańca, członków ruchów i stowarzyszeń istniejących przy naszej parafii, harcerzy i osoby indywidualne. Lista osób indywidualnych czy stowarzyszeń, które chcą podjąć adorację znajduje się w zakrystii. Siostry i Bracia! W miarę możliwości przybywajmy wszyscy na modlitwę, by trwać przy Jezusie, który za nas oddał swoje życie, abyśmy otrzymali niebo.
12. W Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 17.00 co pół godz. odbywać się będzie poświęcenie pokarmów. W tym czasie służyć będziemy również pomocą w konfesjonale.
13. Spowiedź w Wielki Czwartek i Wielki Piątek od godz. 17.00 do 17.50. Nie będzie możliwości spowiedzi w czasie Wigilii Paschalnej.
14. Nasza parafia włączyła się w akcję Noc konfesjonałów. W ramach akcji spowiedź w Wielki Czwartek od godz. 22.00 do 24.00. Więcej informacji o akcji na stronie parafialnej i fb-u.
15. Rezurekcja w niedzielę o 6.00. Zapraszamy asystę, która przychodzi kilkanaście minut wcześniej, aby się przygotować do procesji. Prosimy również dziewczynki do sypania kwiatkami.
16. W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. godz. 10.30 zostanie udzielony sakrament Chrztu św.
17. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odwołana jest Msza św. o godz. 7.00 i 19.00. Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny odwołana jest Msza o 19.00. Inne Msze św. tak jak w każdą niedzielę.
18. W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 13.15 odbędzie się Uroczystość Jubileuszy Małżeńskich.
19. W płońskim kinie wyświetlany jest film Opiekun. Seanse dziś, a także 5, 6 i 7 kwietnia o godz. 17.20.
20. Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przez godzinę w dowolnym dniu tygodnia. Grafik adoracji znajduje się w Szczęść Boże. Zgłoszenie u ks. proboszcza.
21. W kwietniu w naszej parafii odbędą się warsztaty zatytułowane Przebaczenie uzdrawiająca moc. Zachęcamy do udziału w warsztatach. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń i w Szczęść Boże.
22. Zwracamy się z prośbą o wpłacanie 1,5 % na działalność Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Maksymilian przy rozliczaniu z Urzędem Skarbowym za 2022 r. Numer KRS-u znajduje się w Szczęść Boże.
23. Trwa nadal zbiórka makulatury, ubrań, zabawek, toreb i butów. Dochód przeznaczony zostanie na budowę studni głębinowej im. Ks. Romualda Jaworskiego w Afryce. Pojemniki wystawione są na parkingach przykościelnych.
24. Przy ołtarzu wystawiony jest kosz, gdzie dzieci składają skarbonki Caritas, które niesione będą w procesji z darami we Wielki Czwartek.
25. W kruchcie naszej świątyni harcerski rozprowadzają palmy.
26. Przy wyjściach z naszej świątyni możemy nabywać paschaliki oraz publikację poświęconą Triduum Paschalnemu oraz
27. Zachęcamy do nabywania i lektury “Gościa Niedzielnego”, Małego Gościa, Rycerza Niepokalanej i naszego “Szczęść Boże”.
28. Przy wyjściach z naszej świątyni możemy zabrać najnowszy nieodpłatny numer czasopisma Dobre Nowiny, w całości poświęcony św. Janowi Pawłowi II w związku z rzekomymi oskarżeniami.
29. Zachęcamy również do zabrania modlitw, które winny towarzyszyć naszemu wielkanocnemu spotkaniu przy stole oraz naszym posiłkom.
30. Dziś zbierane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, które możemy składać do puszek i skarbon przy wyjściu z kościoła, a od piątku również przy Grobie Pańskim.
31. Dziękujemy za ofiary złożone na zakup granitu na alejkę procesyjną, modlitwę i wszelką pomoc świadczoną parafii. Przybyły już trzy transporty granitu, który został składowany na placu u jednego z członków Parafialnej Rady Gospodarczej.
PROBOSZCZ

Udostępnij to