Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego

Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego
przez

Życie duszpasterskie 2021 r. to katechizacja, liturgia Mszy św. sprawowanych w Niedzielę i dni powszednie, sprawowanie Sakramentu Pokuty, Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, 22-go każdego miesiąca, Nabożeństwa w intencji Rodzin za przyczyną św. Józefa i św. Jana Pawła II każdego 02 dnia miesiąca – w rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II, Nabożeństwa I Czwartków, I Piątków, I Sobót oraz I Niedziel Miesiąca, Nabożeństwa Fatimskie, Nabożeństwa Różańcowe w październiku, odmawianie Różańca św. przez cały rok w Kołach Żywego Różańca, każdego dnia po porannej Mszy św., w każdy poniedziałek oraz w Różańcu Rodziców w intencji dzieci, Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Nabożeństwa Majowe i Czerwcowe, Miesięczne Spotkania i bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Chrztu św., Pierwszej Komunii św., Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i Bierzmowania, a także cykl spotkań dla narzeczonych przygotowujących się do Małżeństwa. Od poniedziałku do piątku każdego tygodnia w godz. od 17.00 do 18.00 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a od trzech tygodni adoracja trwa przez cały dzień.
Życie duszpasterskie minionego roku to również praca w organizacjach, stowarzyszeniach i grupach istniejących przy naszej parafii jak: Franciszkański Zakon Świeckich, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca, Ministranci, Grupa Dorosłych Lektorów, Grupa Dorosłych Ministrantów, Krąg Biblijny, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Rycerstwo Niepokalanej, Straż Najświętszego Sakramentu, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Radia Maryja i Telewizji Trwam, Wspólnota Krwi Chrystusa, Grupa Wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Grupa Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, Koła Żywego Różańca, Różaniec Rodziców w intencji dzieci, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Apostolat Maryjny, Wspólnota Modlitewna Królowej Pokoju, Legion Maryi, Schola Dziecięca MAGNIFICAT, Zespół Młodzieżowy EFFATHA, Asysta procesyjna, Oaza dziecięca i młodzieżowa, Poradnia Rodzinna, Chór Parafialny, Grupa Jutrzenka śpiewająca Godzinki, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, Grupa młodzieżowa NA MAXA, Biblioteka Parafialna, Asysta Procesyjna, Redakcja strony internetowej, fb-a oraz Biuletynu parafialnego SZCZĘŚĆ BOŻE, Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy – Zawiszacy, TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, Świetlica Socjoterapeutyczna, Świetlica Niepełnosprawnych „Maksymilian”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”. Życie duszpasterskie to również działalność w innych być może tutaj nie wymienionych grupach, za co z góry przepraszamy.

Życie duszpasterskie to również piesze pielgrzymki do Sierpca, Obór i Częstochowy oraz pielgrzymki autokarowe do Smardzewa, Niepokalanowa, Obór, Gidel i Częstochowy. Zauważyć należy również posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. W każdy pierwszy czwartek miesiąca sprawowana jest Msza św. z modlitwa wstawienniczą, a w każdy III czwartek Miesiąca sprawowana jest Msza św. za Ojczyznę. W każdy poniedziałek sprawowana jest Msza św. wg formularza „Za prześladowanych chrześcijan” ze specjalnymi modlitwami. W naszym duszpasterstwie pamiętamy również o jubilatach, modląc się za Nich w każdą I niedzielę miesiąca oraz przeżywając uroczystość Jubileuszy Małżeńskich. W każdy I czwartek miesiąca modlimy się za powołanych do kapłaństwa i zakonu oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W sali teatralnej wystawiane były sztuki teatralne, a w auli parafialnej wyświetlane filmy o tematyce religijnej. Od stycznia 2017 r. funkcjonuje w naszej parafii Duchowa Arka, miejsce, gdzie każdy po niedzielnej dopołudniowej Mszy św. może zatrzymać się i porozmawiać przy kawie, herbacie i smacznym cieście. W tym roku w czasie wakacji spotkania odbywały się w ogrodzie parafialnym. Po raz czwarty wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. W minionym roku odbyły się comiesięczne spotkania dla KŻR oraz konferencje dla osób należących do KŻR rodziców w intencji dzieci. Sprawowane były również Msze św. w intencji dzieci ogarniętych modlitwą różańcową.
W minionym roku kontynuowały swoją działalność Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Gospodarcza. Od Wielkanocy do pierwszej niedzieli października odbywały się Procesje Eucharystyczne. Wspólnie przeżyliśmy Rekolekcje Wielkopostne i Adwentowe oraz odpusty ku czci naszych patronów. Po raz dwunasty zorganizowaliśmy Żywą Szopkę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kontynuowaliśmy codzienne głoszenie Słowa Bożego na Mszy św. wieczorowej. Od Roku Miłosierdzia każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W Adwencie przybywaliśmy na Roraty, w czasie których wygłaszane były kazania.

W minionym roku odbywały się koncerty muzyczne, a wśród nich XXIII Koncert Kolęd i Pastorałek oraz Koncert Papieski w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Con Grazia wraz z solistami scen warszawskich. Dziesiąty już rok działa Płońska Akademia. A, B, C Chrześcijaństwa, której spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Kolejny już rok działał Parafialny Zespół CARITAS, wspierając żywnością, ubraniami, a niekiedy i środkami pieniężnymi osoby, które się zgłosiły o pomoc materialną. Nasz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian dwukrotnie zorganizował Rajd Rowerowy do Arcelina i Ćwiklina, Jesienny i Andrzejkowy Turniej Tenisa Stołowego, XVI Diecezjalną Parafiadę Dzieci i Młodzieży oraz Festyn na rozpoczęcie i zakończenie wakacji. Troszczyliśmy się o dzieci i młodzież w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy Maksymilian. Odbywała się również w domu parafialnym rehabilitacja dzieci i młodzieży. W naszej parafii odbywały się uroczystości patriotyczne związane z rocznicami narodowymi. W każdą sobotę od godz. 19.00 do 20.00 funkcjonuje Konfesjonał Młodych, gdzie każdy, w szczególny sposób osoby młode mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty. Z Sakramentu Pokuty w naszej parafii możemy również korzystać w czasie wszystkich Mszy św. w niedziele, uroczystości i dni powszednie. Wydaliśmy książkę o Błogosławionym Kardynale Wyszyńskim oraz ścienny kalendarz parafialny na 2022 r. Równolegle prowadzone były bieżące prace i duszpasterstwo. Z racji pandemii nasza działalność została ograniczona. Nie odbyło się wiele imprez społecznych i religijnych, ale mamy nadzieję, że powrócimy do nich w rozpoczynającym się roku kalendarzowym.
Siostry i Bracia! Ochrzczone dzieci, młodzież i dzieci umocnione Sakramentami Świętymi, młode małżeństwa, osoby, których zabrakło pomiędzy nami oraz wszystkich parafian powierzamy Wszechmogącemu Bogu w naszych modlitwach oraz we Mszy św. za Parafian w każdą niedzielę i uroczystość o godz. 10.00.

W tym miejscu z całego serca dziękuję kapłanom, katechetkom, pracownikom kościelnym, liderom grup, zelatorkom i zelatorom Kół Żywego Różańca oraz wszystkim, tak chętnie posługującym w naszej wspólnocie parafialnej. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. To dzięki Wam, wspólnie duszpasterzowaliśmy przez cały rok. Bóg zapłać. Zachęcamy wszystkich parafian do angażowania się w grupach duszpastersko – formacyjnych. O angażowanie zwracamy się do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz małżonków. Wystarczy tylko zwrócić się do któregoś z kapłanów albo liderów poszczególnych grup. Istnieje również możliwość zorganizowania grup czy stowarzyszeń, których nie ma przy naszej parafii, a które odpowiadałyby naszym zainteresowaniom.
Oprócz pracy duszpasterskiej jakże ważnej i radosnej, trwały również prace materialne. W kończącym się roku 2021, wymieniliśmy niektóre obróbki dachowe kościoła, plebanii i budynku gospodarczego. Zamontowaliśmy również dwie instalacje fotowoltaiczne na plebanii i ZOL-u aby zmniejszyć koszty utrzymania świątyni i plebanii. Wszystkie te prace prowadzone były równolegle z codzienną pracą duszpasterską. Wykonaliśmy również inne prace związane z bieżącym funkcjonowaniem parafii. Na wydatki parafii złożyły się również comiesięczne świadczenia na Seminarium i Kurię Diecezjalną, świadczenia na Misje, Caritas i Katolickie Radio Diecezji Płockiej, opłaty za energię, wypłaty dla pracowników kościelnych oraz wydatki liturgiczne.
Serdecznie dziękuję Wam Siostry i Bracia za duchowe i materialne wspieranie naszej parafii. Dziękuję za wszelkie dobro jakiego doświadczają duszpasterze i cała Parafia. Niech Dobry Bóg darzy Was obfitymi łaskami.

W 2022 roku planujemy nowe rozwiązanie terenu dookoła kościoła. Przed nami wymiana w alejce procesyjnej zniszczonej kostki brukowej na kostkę i płyty granitowe. Pierwszy etap to zgromadzenie materiałów a następny to ich położenie.
Równolegle kontynuowana będzie działalność charytatywna i społeczna parafii. Widzimy jej ogromną potrzebę. Widzimy również potrzebę modernizacji pomieszczeń, w których odbywają się spotkania. Kontynuowane będą również działania na płaszczyźnie charytatywnej i społecznej przez różne inicjatywy.
Przez 12 lat wspólnie wiele dokonaliśmy. Kontynuujmy prace i duszpasterstwo przy zaangażowaniu wszystkich parafian. Niech każdy czuje radość z przynależności do Kościoła, z tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, ale również z tego, że to my wszyscy tworzymy wspólnotę parafialną, w której dokonuje się dzieło uświęcania. W tej wspólnocie zmierzamy do Królestwa Niebieskiego. Niech Pan Bóg nam wszystkim Błogosławi, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza potrzebne łaski.

PROBOSZCZ

Udostępnij to

Przeczytaj podobne