Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego

Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego
przez

Życie duszpasterskie 2022 r. to katechizacja, liturgia Mszy św. sprawowanych w Niedzielę i dni powszednie, sprawowanie Sakramentu Pokuty, Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, 22-go każdego miesiąca, Nabożeństwa w intencji Rodzin za przyczyną św. Józefa i św. Jana Pawła II każdego 02 dnia miesiąca – w rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II, Nabożeństwa I Czwartków, I Piątków, I Sobót oraz I Niedziel Miesiąca, Nabożeństwa Fatimskie, Nabożeństwa Różańcowe w październiku, odmawianie Różańca św. przez cały rok w Kołach Żywego Różańca, każdego dnia po porannej Mszy św., w każdy poniedziałek oraz w Różańcu Rodziców w intencji dzieci, Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Nabożeństwa Majowe i Czerwcowe, miesięczne spotkania i bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Chrztu św., Pierwszej Komunii św., Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i Bierzmowania, a także cykl spotkań dla narzeczonych przygotowujących się do Małżeństwa. Od poniedziałku do soboty każdego dnia przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.
Życie duszpasterskie minionego roku to również praca w organizacjach, stowarzyszeniach i grupach istniejących przy naszej parafii jak: Franciszkański Zakon Świeckich, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca, Ministranci, Grupa Dorosłych Lektorów, Grupa Dorosłych Ministrantów, Krąg Biblijny, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Rycerstwo Niepokalanej, Straż Najświętszego Sakramentu, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Krwi Chrystusa, Grupa Wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Grupa Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, Koła Żywego Różańca, Różaniec Rodziców w intencji dzieci, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Apostolat Maryjny, Wspólnota Modlitewna Królowej Pokoju, Legion Maryi, Schola Dziecięca MAGNIFICAT, Zespół Młodzieżowy EFFATHA, Asysta procesyjna, Oaza dziecięca i młodzieżowa, Poradnia Rodzinna, Chór Parafialny, Grupa JUTRZENKA śpiewająca Godzinki o MPNMP, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, Grupa młodzieżowa NA MAXA, Biblioteka Parafialna, redakcja strony internetowej parafii i fb-a oraz Biuletynu parafialnego SZCZĘŚĆ BOŻE, Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy – Zawiszacy, TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, Świetlica Socjoterapeutyczna, Świetlica Niepełnosprawnych „Maksymilian”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”. Życie duszpasterskie to również działalność w innych być może tutaj nie wymienionych grupach, za co z góry przepraszamy.
Życie duszpasterskie to również piesze pielgrzymki do Smardzewa, Sierpca i Częstochowy oraz pielgrzymki autokarowe do Smardzewa, Niepokalanowa, Gidel i Częstochowy a także kilkudniowe pielgrzymki do Wilna i na Podlasie oraz do Krakowa i Zakopanego. Zauważyć należy również posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. Którzy w każdą niedzielę i każdą I sobotę miesiąca udają się do chorych i starszych naszych parafian z Komunią św. W każdy pierwszy czwartek miesiąca sprawowana jest Msza św. z modlitwa wstawienniczą, a w każdy III czwartek Miesiąca sprawowana jest Msza św. za Ojczyznę. W każdy poniedziałek sprawowana jest Msza św. wg formularza „Za prześladowanych chrześcijan” ze specjalnymi modlitwami. W naszym duszpasterstwie pamiętamy również o jubilatach, modląc się za Nich w każdą I niedzielę miesiąca oraz przeżywając uroczystość Jubileuszy Małżeńskich. W każdy I czwartek miesiąca modlimy się za powołanych do kapłaństwa i zakonu oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W sali teatralnej wystawiane były sztuki teatralne, a w auli parafialnej wyświetlane filmy o tematyce religijnej. Od stycznia 2017 r. funkcjonuje w naszej parafii Duchowa Arka, parafialna kawiarenka, miejsce, gdzie każdy po niedzielnej dopołudniowej Mszy św. może zatrzymać się i porozmawiać przy kawie, herbacie i smacznym cieście. Przez dwa lata w czasie wakacji spotkania odbywały się w ogrodzie parafialnym. Po raz piąty wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. W minionym roku odbyły się comiesięczne spotkania dla KŻR oraz konferencje dla osób należących do KŻR rodziców w intencji dzieci. Sprawowane były również Msze św. w intencji dzieci ogarniętych modlitwą różańcową.
W minionym roku kontynuowały swoją działalność Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Gospodarcza. Od Wielkanocy do pierwszej niedzieli października odbywały się Procesje Eucharystyczne. Wspólnie przeżyliśmy Rekolekcje Wielkopostne i Adwentowe oraz odpusty ku czci naszych patronów. Po raz trzynasty zorganizowaliśmy Żywą Szopkę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kontynuowaliśmy codzienne głoszenie Słowa Bożego na Mszy św. wieczorowej. Od Roku Miłosierdzia każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W Adwencie przybywaliśmy na Roraty, w czasie których wygłaszane były kazania, a po Roratach dzieci zapraszane były na roratnie śniadania. W minionym roku odbywały się koncerty muzyczne, a wśród nich XXIV Koncert Kolęd i Pastorałek oraz Koncert Papieski w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Con Grazia wraz z solistami scen warszawskich oraz koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru Poznańskie Słowiki. Jedenasty już rok działa Płońska Akademia. A, B, C Chrześcijaństwa, której spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Siódmy już rok działał Parafialny Zespół CARITAS, wspierając żywnością, ubraniami, a niekiedy i środkami pieniężnymi osoby, które się zgłosiły o pomoc materialną. Parafialny Zespół Caritas w listopadzie 2022 r. aktywnie włączył się w zbiórkę odzieży dla Ukrainy w ramach inicjatywy Otuleni – zdążyć przed zimą.
Nasz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian zorganizował Rajdy Rowerowe do Siedlina i Arcelina, XVII Diecezjalną Parafiadę Dzieci i Młodzieży, Wiosenny i Jesienny Turniej Tenisa Stołowego oraz Festyn na rozpoczęcie i zakończenie wakacji. Troszczyliśmy się o dzieci i młodzież w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy Maksymilian. Odbywała się również w domu parafialnym rehabilitacja dzieci i młodzieży. W naszej parafii odbywały się uroczystości patriotyczne związane z rocznicami narodowymi. W każdą sobotę od godz. 19.00 do 20.00 funkcjonował Konfesjonał Młodych, gdzie każdy, w szczególny sposób osoby młode mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty. Z Sakramentu Pokuty w naszej parafii możemy również korzystać w czasie wszystkich Mszy św. w niedziele, uroczystości i dni powszednie. Wydaliśmy książkę Pod płaszczem Maryi o wybranych Objawieniach Maryjnych, których ilustracje umieściliśmy na zabudowie chóru oraz ścienny kalendarz parafialny na 2023 r. Równolegle prowadzone były bieżące prace i duszpasterstwo. Z racji pandemii nasza działalność została nieco ograniczona.
Siostry i Bracia! Ochrzczone dzieci, młodzież i dzieci umocnione Sakramentami Świętymi, młode małżeństwa, osoby, których zabrakło pomiędzy nami oraz wszystkich parafian powierzamy Wszechmogącemu Bogu w naszych modlitwach oraz we Mszy św. za Parafian w każdą niedzielę i uroczystość o godz. 10.30.
W tym miejscu z całego serca dziękuję kapłanom, katechetkom, pracownikom kościelnym, liderom grup, zelatorkom i zelatorom Kół Żywego Różańca, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii św. oraz wszystkim, tak chętnie posługującym w naszej wspólnocie parafialnej. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. To dzięki Wam, wspólnie duszpasterzowaliśmy przez cały rok. Bóg zapłać. Zachęcamy wszystkich parafian do angażowania się w grupach duszpastersko – formacyjnych. O angażowanie zwracamy się do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz małżonków. Wystarczy tylko zwrócić się do któregoś z kapłanów albo liderów poszczególnych grup. Istnieje również możliwość zorganizowania grup czy stowarzyszeń, których nie ma przy naszej parafii, a które odpowiadałyby naszym zainteresowaniom. W ostatnim czasie pojawiła się idea stworzenia Oazy Rodzin.
Oprócz pracy duszpasterskiej jakże ważnej i radosnej, trwały również prace materialne. W kończącym się roku 2022, dokonaliśmy modernizacji wszystkich łazienek na plebanii oraz prowadzone były inne niezbędne prace remontowe oraz prace związane z bieżącym funkcjonowaniem parafii. Wszystkie te prace prowadzone były równolegle z codzienną pracą duszpasterską. Na wydatki parafii złożyły się również comiesięczne świadczenia na Seminarium i Kurię Diecezjalną, świadczenia na Misje, Caritas i Katolickie Radio Diecezji Płockiej, opłaty za energię, wypłaty dla pracowników kościelnych oraz wydatki liturgiczne.
Serdecznie dziękuję Wam Siostry i Bracia za duchowe i materialne wspieranie naszej parafii. Dziękuję za wszelkie dobro jakiego doświadczają duszpasterze i cała Parafia. Niech Dobry Bóg darzy Was obfitymi łaskami.
W 2023 roku planujemy nowe rozwiązanie terenu dookoła kościoła. Przed nami wymiana w alejce procesyjnej zniszczonej kostki brukowej na kostkę i płyty granitowe. Pierwszy transport granitu przybędzie na początku stycznia. Pierwszy etap to zgromadzenie materiałów a następny to ich położenie.
Równolegle kontynuowana będzie działalność charytatywna i społeczna parafii. Widzimy jej ogromną potrzebę. Widzimy również potrzebę modernizacji pomieszczeń, w których odbywają się spotkania. Kontynuowane będą również działania na płaszczyźnie charytatywnej i społecznej przez różne inicjatywy.
Przez 13 lat wspólnie wiele dokonaliśmy. Kontynuujmy prace i duszpasterstwo przy zaangażowaniu wszystkich parafian. Niech każdy czuje radość z przynależności do Kościoła, z tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, ale również z tego, że to my wszyscy tworzymy wspólnotę parafialną, w której dokonuje się dzieło uświęcania. W tej wspólnocie zmierzamy do Królestwa Niebieskiego. Niech Pan Bóg nam wszystkim Błogosławi, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza potrzebne łaski.
PROBOSZCZ

 

 

Udostępnij to

Przeczytaj podobne