Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego

Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego
przez

Życie duszpasterskie 2023 r. to katechizacja, liturgia Mszy św. sprawowanych w Niedzielę i dni powszednie, sprawowanie Sakramentu Pokuty, Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, 22-go każdego miesiąca, Nabożeństwa w intencji Rodzin za przyczyną św. Józefa i św. Jana Pawła II każdego 02 dnia miesiąca – w rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II, Nabożeństwa I Czwartków, I Piątków, I Sobót oraz I Niedziel Miesiąca, Nabożeństwa Fatimskie, Nabożeństwa Różańcowe w październiku, odmawianie Różańca św. przez cały rok w Kołach Żywego Różańca, odmawianie Różańca św. każdego dnia po porannej Mszy św. i w każdy poniedziałek oraz w Różańcu Rodziców w intencji dzieci, Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Nabożeństwa majowe i czerwcowe, miesięczne spotkania i bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Chrztu św., Pierwszej Komunii św., Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i Bierzmowania, a także cykl spotkań dla narzeczonych przygotowujących się do Małżeństwa. Od poniedziałku do soboty każdego dnia przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.

Życie duszpasterskie minionego roku to również praca w organizacjach, stowarzyszeniach i grupach istniejących przy naszej parafii jak: Franciszkański Zakon Świeckich, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca, Ministranci, Grupa Dorosłych Lektorów, Grupa Dorosłych Ministrantów, Krąg Biblijny, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Rycerstwo Niepokalanej, Straż Najświętszego Sakramentu, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Krwi Chrystusa, Grupa Wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Grupa Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Apostolat Maryjny, Wspólnota Modlitewna Królowej Pokoju, Wspólnota Margeritka, Schola Dziecięca Magnificat, Zespół Młodzieżowy Effatha, Asysta procesyjna, Poradnia Rodzinna, Chór Parafialny, Grupa JUTRZENKA śpiewająca Godzinki o MPNMP, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, Biblioteka Parafialna, redakcja strony internetowej parafii i fb-a oraz Biuletynu parafialnego SZCZĘŚĆ BOŻE, Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy – Zawiszacy, TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, Świetlica Socjoterapeutyczna, Świetlica Niepełnosprawnych „Maksymilian”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”. Życie duszpasterskie to również działalność w innych być może tutaj nie wymienionych grupach, za co z góry przepraszamy.

Życie duszpasterskie to również piesze pielgrzymki do Smardzewa, Sierpca i Częstochowy oraz pielgrzymki autokarowe do Smardzewa, Niepokalanowa, Gidel i Częstochowy a także autokarowa Pielgrzymka do Medjugorie i na Bałkany oraz 3 dniowa pielgrzymka na Kielecczyznę. Zauważyć należy również posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. którzy w każdą niedzielę i każdą I sobotę miesiąca udają się do kilkudziesięciu chorych i starszych naszych parafian z Komunią św. W każdy pierwszy czwartek miesiąca sprawowana jest Msza św. z modlitwa wstawienniczą, a w każdy III czwartek Miesiąca Msza św. za Ojczyznę. W każdy poniedziałek sprawowana jest Msza św. wg formularza „Za prześladowanych chrześcijan” ze specjalnymi modlitwami. W naszym duszpasterstwie pamiętamy również o jubilatach, modląc się za nich w każdą I niedzielę miesiąca oraz przeżywając uroczystość Jubileuszy Małżeńskich w Poniedziałek Wielkanocny. W każdy I czwartek miesiąca modlimy się za powołanych do kapłaństwa i zakonu oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W sali teatralnej wystawiane były sztuki teatralne, a w auli parafialnej wyświetlane filmy o tematyce religijnej. Od stycznia 2017 r. funkcjonuje w naszej parafii Duchowa Arka – parafialna kawiarenka, miejsce, gdzie każdy po niedzielnej dopołudniowej Mszy św. może zatrzymać się i porozmawiać przy kawie, herbacie i smacznym cieście. Od kilku lat w czasie wakacji spotkania odbywają się w ogrodzie parafialnym. Kolejny raz wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. W minionym roku odbyły się comiesięczne spotkania dla KŻR oraz konferencje dla osób należących do KŻR rodziców w intencji dzieci. Sprawowane były również Msze św. w intencji dzieci ogarniętych modlitwą różańcową.

W minionym roku kontynuowały swoją działalność Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Gospodarcza. Od Wielkanocy do pierwszej niedzieli października odbywały się Procesje Eucharystyczne. Wspólnie przeżyliśmy Misje Święte Rekolekcje Adwentowe oraz odpusty ku czci naszych patronów. Po raz czternasty zorganizowaliśmy Żywą Szopkę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kontynuowaliśmy codzienne głoszenie Słowa Bożego na Mszy św. wieczorowej. Od Roku Miłosierdzia każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W Adwencie przybywaliśmy na Roraty, w czasie których wygłaszane były kazania, a po Roratach dzieci i młodzież zapraszane były na roratnie śniadania. W minionym roku odbywały się koncerty muzyczne, a wśród nich XXV Koncert Kolęd i Pastorałek oraz Koncert Papieski w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Con Grazia wraz z solistami scen warszawskich. Dwunasty już rok działa Płońska Akademia. A, B, C Chrześcijaństwa, której spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Kolejny rok działał Parafialny Zespół CARITAS, wspierając żywnością, ubraniami, a niekiedy i środkami pieniężnymi osoby, które się zgłosiły o pomoc materialną. Zorganizowaliśmy Festyn Rodzin, z którego dochód przeznaczony został na organizację kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z naszej Parafii w lipcu minionego roku. Odbyły się również dwa duże spływy kajakowe z Bolęcina do Borkowa z noclegiem w Jońcu dla dzieci i młodzieży ze scholi, zespołu, ministrantów i harcerzy razem z rodzicami i duszpasterzami.

Nasz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian zorganizował Rajdy Rowerowe do Ćwiklina i Arcelina, XVIII Diecezjalną Parafiadę Dzieci i Młodzieży, Wiosenny i Jesienny Turniej Tenisa Stołowego oraz Festyn na rozpoczęcie i zakończenie wakacji. Troszczyliśmy się o dzieci i młodzież w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy Maksymilian. Odbywała się również w domu parafialnym rehabilitacja dzieci i młodzieży. W naszej parafii odbywały się uroczystości patriotyczne związane z rocznicami narodowymi. Z Sakramentu Pokuty w naszej parafii możemy korzystać w czasie wszystkich Mszy św. w niedziele, uroczystości i dni powszednie. Wydaliśmy ścienny kalendarz parafialny na 2024 r. Równolegle prowadzone były bieżące prace i duszpasterstwo.
Siostry i Bracia! Ochrzczone dzieci, młodzież i dzieci umocnione Sakramentami Świętymi, młode małżeństwa, osoby, których zabrakło pomiędzy nami oraz wszystkich parafian powierzamy Wszechmogącemu Bogu w naszych modlitwach oraz we Mszy św. za Parafian w każdą niedzielę i uroczystość o godz. 10.30.
W tym miejscu z całego serca dziękuję kapłanom, katechetkom, pracownikom kościelnym, liderom grup, osobom życia konsekrowanego, zelatorkom i zelatorom Kół Żywego Różańca, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii św. oraz wszystkim, tak chętnie posługującym w naszej wspólnocie parafialnej. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. To dzięki Wam, wspólnie duszpasterzowaliśmy przez cały rok. Bóg zapłać. Zachęcamy wszystkich parafian do angażowania się w grupach duszpastersko – formacyjnych. O angażowanie zwracamy się do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz małżonków. Wystarczy tylko zwrócić się do któregoś z kapłanów albo liderów poszczególnych grup. Istnieje również możliwość zorganizowania grup czy stowarzyszeń, których nie ma przy naszej parafii, a które odpowiadałyby naszym zainteresowaniom.

Oprócz pracy duszpasterskiej jakże ważnej i radosnej, trwały również prace materialne. W kończącym się roku 2023 gromadziliśmy materiał, który składujemy u jednego z członków Parafialnej Rady Gospodarczej oraz prowadzone były inne niezbędne prace remontowe oraz prace związane z bieżącym funkcjonowaniem parafii. Wszystkie te prace prowadzone były równolegle z codzienną pracą duszpasterską. Na wydatki parafii złożyły się również comiesięczne świadczenia na Seminarium i Kurię Diecezjalną, świadczenia na Misje, Caritas i Katolickie Radio Diecezji Płockiej, opłaty za energię, wypłaty dla pracowników kościelnych oraz wydatki liturgiczne.

Serdecznie dziękuję Wam Siostry i Bracia za duchowe i materialne wspieranie naszej parafii. Dziękuję za wszelkie dobro jakiego doświadczają duszpasterze i cała Parafia. Niech Dobry Bóg darzy Was obfitymi łaskami.

W 2024 roku pragniemy zgromadzić brakujący jeszcze granit i dokonać wymiany w alejce kostki brukowej na granitową. Przed nami również wymiana płyt klinkierowych na granitowe na schodach wejściowym Domu Pomocy św. Siostry Faustyny od strony ZOL-u i od ul. Jaworskiego. Wymienimy również obróbki blacharskie na dachu Domu Pomocy św. Siostry Faustyny.
Równolegle kontynuowana będzie działalność charytatywna i społeczna parafii. Widzimy jej ogromną potrzebę. Widzimy również potrzebę modernizacji pomieszczeń, w których odbywają się spotkania. Kontynuowane będą również działania na płaszczyźnie charytatywnej i społecznej przez różne inicjatywy.

Przez 14 lat wspólnie wiele dokonaliśmy. Kontynuujmy prace i duszpasterstwo przy zaangażowaniu wszystkich parafian. Niech każdy czuje radość z przynależności do Kościoła, z tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, ale również z tego, że to my wszyscy tworzymy wspólnotę parafialną, w której dokonuje się dzieło uświęcania. W tej wspólnocie zmierzamy do Królestwa Niebieskiego. Niech Pan Bóg nam wszystkim Błogosławi, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza potrzebne łaski.

PROBOSZCZ

 

 

Udostępnij to

Przeczytaj podobne