Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego

Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego Parafii św. Maksymiliana Kolbego
przez

Życie duszpasterskie 2017 r. to katechizacja, liturgia Mszy św. sprawowanych w Niedzielę i dni powszednie, Adoracja Najświętszego Sakramentu, sprawowanie Sakramentu Pokuty, Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, 22-go każdego miesiąca, Nabożeństwa w intencji Rodzin , każdego 02 dnia miesiąca – w rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II, Nabożeństwa I Czwartków, I Piątków, I Sobót oraz I Niedziel Miesiąca, Nabożeństwa Fatimskie, Nabożeństwa Różańcowe w październiku, odmawianie Różańca św. przez cały rok w Kołach Żywego Różańca, w każdy poniedziałek oraz w Różańcu Rodziców w intencji dzieci, Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Nabożeństwa Majowe i Czerwcowe, Miesięczne Spotkania i bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Chrztu św., I Komunii św., Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i Bierzmowania a także cykl spotkań dla narzeczonych przygotowujących się do Małżeństwa. Od poniedziałku do piątku każdego tygodnia w godz. od 17.00 do 18.00 trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Życie duszpasterskie minionego roku to również praca w organizacjach, stowarzyszeniach i grupach istniejących przy naszej parafii jak: Franciszkański Zakon Świeckich, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca, Ministranci, Grupa Dorosłych Lektorów, Krąg Biblijny, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Rycerstwo Niepokalanej, Straż Najświętszego Sakramentu, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Radia Maryja i Telewizji Trwam, Wspólnota Krwi Chrystusa, Koła Żywego Różańca, Różaniec Rodziców w intencji dzieci, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Apostolat Maryjny, Wspólnota Modlitewna Królowej Pokoju, Legion Maryi, Schola Dziecięca MAGNIFICAT, Zespół Młodzieżowy EFFATHA, Asysta procesyjna, Oaza dziecięca i młodzieżowa, Poradnia Rodzinna, Chór Parafialny, Grupa Jutrzenka śpiewająca Godzinki, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, Grupa młodzieżowa NA MAXA, Biblioteka Parafialna, Asysta Procesyjna, Redakcja Strony Internetowej, fb-a oraz Biuletynu Parafialnego SZCZĘŚĆ BOŻE, Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy – Zawiszacy, TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, Świetlica Socjoterapeutyczna, Świetlica Niepełnosprawnych „Maksymilian”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”.

Życie duszpasterskie to również działalność w innych być może tutaj nie wymienionych grupach, za co z góry przepraszamy.
Życie duszpasterskie to również piesze pielgrzymki do Smardzewa, Sierpca, Obór, Częstochowy i Wilna oraz pielgrzymki autokarowe do Smardzewa, Gietrzwałdu, Niepokalanowa, Obór, na Święty Krzyż, Skarżyska Kamiennej, św. Katarzyny, Gidel, Kałkowa, Krynek, Wąchocka, Michniowa, Bodzentyna, Częstochowy, Torunia, Rostkowa, Wąwolnicy, pielgrzymka zorganizowana w czasie wakacji na Dolny Śląsk i Pragi Czeskiej, pielgrzymka autokarowa do Włoch oraz Pielgrzymka samolotowa do Fatimy. Zauważyć należy również posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii, którzy pomagają księżom udzielać Komunii św. oraz roznoszą Ją do 85 chorych i starszych naszych parafian. W każdy III czwartek Miesiąca sprawowana była Msza św. za Ojczyznę oraz w każdy poniedziałek Msza św. wg formularza za prześladowanych chrześcijan ze specjalnymi modlitwami.

W naszym duszpasterstwie pamiętamy o jubilatach, modląc się za Nich w każdą I Niedzielę miesiąca oraz przeżywając uroczystość Jubileuszową w II Dzień Wielkanocy. W każdy I czwartek miesiąca modlimy się za powołanych do kapłaństwa i zakonu oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W Sali teatralnej wystawiane były sztuki teatralne, a w auli wyświetlane filmy o tematyce religijnej. Od stycznia 2017 r. funkcjonuje w naszej parafii Duchowa Arka, miejsce, gdzie każdy po niedzielnej dopołudniowej Mszy św. może zatrzymać się i porozmawiać przy kawie, herbacie i smacznym cieście. Po raz pierwszy wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa do Czerwińska. W minionym roku odbyły się comiesięczne spotkania dla KŻR oraz konferencje dla osób należących do KŻR rodziców w intencji dzieci. Sprawowane były również Msze św. w intencji dzieci ogarniętych modlitwą różańcową.

W minionym roku kontynuowały swoją działalność Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Gospodarcza. Od Wielkanocy do I Niedzieli października odbywały się Procesje Eucharystyczne. Wspólnie przeżyliśmy Rekolekcje Wielkopostne i Adwentowe oraz odpusty ku czci naszych patronów. Młodzież kilkakrotnie uczestniczyła w Wieczorze Chwały w Płocku. Odbyły się również Rekolekcje dla młodzieży przed Bierzmowaniem. Po raz ósmy zorganizowaliśmy Żywą Szopkę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kontynuowaliśmy codzienne głoszenie Słowa Bożego na Mszy św. wieczorowej. Od Roku Miłosierdzia każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W minionym roku odbywały się koncerty muzyczne, a wśród nich XIX Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Con Grazia wraz z solistami scen warszawskich oraz spotkania z ciekawymi osobami. Parafianie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Różaniec do granic. Akcja Katolicka zorganizowała Sympozjum Naukowe poświęcone społecznej nauce Kościoła oraz przygotowała 200 paczek dla dzieci z rodzin ubogich przed świętami Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy odbył się w naszej parafii Kongres Rodziny. Szósty już rok działa Płońska Akademia. A, B, C Chrześcijaństwa, której spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Po raz ósmy odbył się Płoński Maraton Biblijny. Dzieci i młodzież wypoczywały na koloniach w Krasnobrodzie k/Zamościa. Zorganizowaliśmy XIII Festyn Rodzinny, w którym brało udział kilka tysięcy osób oraz festyn na początek i zakończenie wakacji. Wspólnie Parafią św. Michała i MCK zorganizowaliśmy po raz czwarty Orszak III Króli. Kolejny już rok działał Parafialny Zespół CARITAS, wspierając żywnością, ubraniami, a niekiedy i środkami pieniężnymi osoby, które się zgłosiły o pomoc materialną. Dwukrotnie odbyła się zbiórka żywności a po raz pierwszy akcja Wieszak. Nasz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, zorganizował Rajd Rowerowy do Skarżyna i Ćwiklina, Wiosenny i Jesienny Turniej Tenisa Stołowego, Diecezjalną Parafiadę Dzieci i Młodzieży, 2 Rodzinne Spływy Kajakowe Wkrą. Młodzież uczestniczyła w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Troszczyliśmy się o dzieci i młodzież w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy Maksymilian. Odbywała się również w domu parafialnym rehabilitacja dzieci i młodzieży. W naszej parafii odbywały się uroczystości patriotyczne związane z rocznicami narodowymi. Wydaliśmy ścienny kalendarz parafialny na 2018 r.

Siostry i Bracia! Ochrzczone dzieci, młodzież i dzieci umocnione Sakramentami Świętymi, młode małżeństwa, osoby, których zabrakło pomiędzy nami oraz wszystkich parafian powierzamy Wszechmogącemu Bogu w naszych modlitwach oraz we Mszy św. za Parafian w każdą Niedzielę i Uroczystość.

W tym miejscu z całego serca dziękuję kapłanom, katechetkom, pracownikom kościelnym, liderom grup, zelatorkom i zelatorom Kół Żywego Różańca oraz wszystkim, tak chętnie posługującym w naszej młodej wspólnocie parafialnej. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. To dzięki Wam wspólnie duszpasterzowaliśmy przez cały rok. Bóg zapłać. Zachęcamy wszystkich parafian do angażowania się w grupach duszpastersko – formacyjnych. O angażowanie zwracamy się do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz małżonków.

Wystarczy tylko zwrócić się do któregoś z kapłanów albo liderów poszczególnych grup. Istnieje również możliwość zorganizowania grup czy stowarzyszeń, których nie ma przy naszej parafii, a które odpowiadałyby naszym zainteresowaniom.

Oprócz pracy duszpasterskiej jakże ważnej i radosnej, trwały również prace materialne. W kończącym się roku wspólnie z parafią św. Michała zbudowaliśmy kaplicę dla Parafii św. Ojca Pio, aby nowa parafia od samego początku mogła w pełni funkcjonować. I jak doskonale wiemy, tak się stało. Prowadzone jest tam w pełni duszpasterstwo. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli to dzieło. Wykonaliśmy również inne prace wyżej nie wymienione, a związane z bieżącym funkcjonowaniem parafii. Na wydatki parafii złożyły się również comiesięczne świadczenia na Seminarium i Kurię Diecezjalną, świadczenia na Misje, Caritas i KUL, opłaty za energię, wypłaty dla pracowników kościelnych oraz wydatki liturgiczne.

Serdecznie dziękuję Wam Siostry i Bracia za duchowe i materialne wspieranie naszej parafii. Dziękuję za wszelkie dobro jakiego doświadczają duszpasterze i cała Parafia. Niech Dobry Bóg darzy Was obfitymi łaskami.

W 2018 r. mija 100 rocznica, kiedy nasi przodkowie, nie szczędząc krwi własnej, wywalczyli dla nas wolność. Na pamiątkę odzyskania Niepodległości, tę 100 rocznicę, upamiętnimy w naszej parafii godnie. Położymy głaz narzutowy ze stosownym opisem. Kontynuowane będą również działania na płaszczyźnie charytatywnej i społecznej przez różne inicjatywy i poprawianie jakości pomieszczeń, w których odbywają się spotkania. Jednocześnie pamiętamy o myśli z przed lat, księdza Romualda Jaworskiego, stworzenia Drogi Różańcowej. Idea ta zaczyna się konkretyzować. W 2018 r. postaramy się rozpocząć to dzieło.

Przez 8 lat wspólnie wiele dokonaliśmy. Kontynuujmy prace i duszpasterstwo przy zaangażowaniu wszystkich parafian. Niech każdy czuje radość z przynależności do Kościoła, z tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, ale również z tego, że to my wszyscy tworzymy wspólnotę parafialną, w której dokonuje się dzieło uświęcania. W tej wspólnocie zmierzamy do Królestwa Niebieskiego. Niech Pan Bóg nam wszystkim Błogosławi, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza potrzebne łaski.

PROBOSZCZ

Udostępnij to

Przeczytaj podobne