Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego

Podsumowanie roku duszpasterskiego i materialnego
przez

Życie duszpasterskie 2019 r. to katechizacja, liturgia Mszy św. sprawowanych w Niedzielę i dni powszednie, Adoracja Najświętszego Sakramentu, sprawowanie Sakramentu Pokuty, Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, 22-go każdego miesiąca, Nabożeństwa w intencji Rodzin , każdego 02 dnia miesiąca – w rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II, Nabożeństwa I Czwartków, I Piątków, I Sobót oraz I Niedziel Miesiąca, Nabożeństwa Fatimskie, Nabożeństwa Różańcowe w październiku, odmawianie Różańca św. przez cały rok w Kołach Żywego Różańca, każdego dnia po porannej Mszy św., w każdy poniedziałek oraz w Różańcu Rodziców w intencji dzieci, Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Nabożeństwa Majowe i Czerwcowe, Miesięczne Spotkania i bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Chrztu św., I Komunii św., Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i Bierzmowania, a także cykl spotkań dla narzeczonych przygotowujących się do Małżeństwa. Od poniedziałku do piątku każdego tygodnia w godz. od 17.00 do 18.00 trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Życie duszpasterskie minionego roku to również praca w organizacjach, stowarzyszeniach i grupach istniejących przy naszej parafii jak: Franciszkański Zakon Świeckich, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca, Ministranci, Grupa Dorosłych Lektorów, Krąg Biblijny, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Rycerstwo Niepokalanej, Straż Najświętszego Sakramentu, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Radia Maryja i Telewizji Trwam, Wspólnota Krwi Chrystusa, Koła Żywego Różańca, Różaniec Rodziców w intencji dzieci, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Apostolat Maryjny, Wspólnota Modlitewna Królowej Pokoju, Legion Maryi, Schola Dziecięca MAGNIFICAT, Zespół Młodzieżowy EFFATHA, Asysta procesyjna, Oaza dziecięca i młodzieżowa, Poradnia Rodzinna, Chór Parafialny, Grupa Jutrzenka śpiewająca Godzinki, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, Grupa młodzieżowa NA MAXA, Biblioteka Parafialna, Asysta Procesyjna, Redakcja Strony Internetowej, fb-a oraz Biuletynu Parafialnego SZCZĘŚĆ BOŻE, Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy – Zawiszacy, TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, Świetlica Socjoterapeutyczna, Świetlica Niepełnosprawnych „Maksymilian”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych

„Bądźmy Razem”. Życie duszpasterskie to również działalność w innych być może tutaj nie wymienionych grupach, za co z góry przepraszamy.
Życie duszpasterskie to również piesze pielgrzymki do Smardzewa, Sierpca, Obór i Częstochowy oraz pielgrzymki autokarowe do Smardzewa, Gietrzwałdu, Niepokalanowa, Obór, Gidel, Częstochowy, Torunia i Rostkowa. W minionym roku zorganizowaliśmy pielgrzymkę samolotowa do Ziemi Świętej oraz pielgrzymkę autokarową do sanktuariów Północno – Zachodniej części Polski. Zauważyć należy również posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii, którzy pomagają księżom udzielać Komunii św. oraz roznoszą Ją do 10 osób w każdą niedzielę oraz do 89 chorych i starszych naszych parafian w każdą pierwszą sobotę miesiąca. W każdy pierwszy czwartek miesiąca sprawowana jest Msza św. z modlitwa wstawienniczą, a w każdy III czwartek Miesiąca sprawowana jest Msza św. za Ojczyznę.

W każdy poniedziałek sprawowana jest Msza św. wg formularza za prześladowanych chrześcijan ze specjalnymi modlitwami. W każdy poniedziałek przed Najświętszym Sakramentem modliliśmy się do św. Maksymiliana, patrona naszej parafii. W naszym duszpasterstwie pamiętamy również o jubilatach, modląc się za Nich w każdą I niedzielę miesiąca oraz przeżywając uroczystość Jubileuszy Małżeńskich w II Dzień Wielkanocy. W każdy I czwartek miesiąca modlimy się za powołanych do kapłaństwa i zakonu oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W sali teatralnej wystawiane były sztuki teatralne, a w auli wyświetlane filmy o tematyce religijnej. Od stycznia 2017 r. funkcjonuje w naszej parafii Duchowa Arka, miejsce, gdzie każdy po niedzielnej dopołudniowej Mszy św. może zatrzymać się i porozmawiać przy kawie, herbacie i smacznym cieście. Po raz trzeci wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. W minionym roku odbyły się comiesięczne spotkania dla KŻR oraz konferencje dla osób należących do KŻR rodziców w intencji dzieci. Sprawowane były również Msze św. w intencji dzieci ogarniętych modlitwą różańcową.

W minionym roku kontynuowały swoją działalność Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Gospodarcza. Od Wielkanocy do I Niedzieli października odbywały się Procesje Eucharystyczne. Wspólnie przeżyliśmy Rekolekcje Wielkopostne i Adwentowe oraz odpusty ku czci naszych patronów. Młodzież kilkakrotnie uczestniczyła w Wieczorze Chwały w Płocku. Odbyły się również Rekolekcje dla młodzieży przed Bierzmowaniem. Po raz dziesiąty zorganizowaliśmy Żywą Szopkę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kontynuowaliśmy codzienne głoszenie Słowa Bożego na Mszy św. wieczorowej. Od Roku Miłosierdzia każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
W minionym roku odbywały się koncerty muzyczne, a wśród nich XXI Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Con Grazia wraz z solistami scen warszawskich oraz spotkania z ciekawymi osobami.

Akcja Katolicka zorganizowała sympozjum naukowe poświęcone społecznej nauce Kościoła oraz przygotowała 50 paczek dla dzieci z rodzin ubogich przed świętami Bożego Narodzenia. Po raz trzeci odbył się w naszej parafii Kongres Rodzin. Ósmy już rok działa Płońska Akademia. A, B, C Chrześcijaństwa, której spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Po raz dziesiąty odbył się Płoński Maraton Biblijny. Dzieci i młodzież wypoczywały na koloniach w Rewalu. Zorganizowaliśmy XV Festyn Rodzinny, w którym brało udział kilka tysięcy osób oraz festyn na początek i zakończenie wakacji. Wspólnie z płońskimi parafiami zorganizowaliśmy po raz szósty Orszak III Króli. Kolejny już rok działał Parafialny Zespół CARITAS, wspierając żywnością, ubraniami, a niekiedy i środkami pieniężnymi osoby, które się zgłosiły o pomoc materialną. Dwukrotnie odbyła się zbiórka żywności oraz akcja Wieszak. Nasz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Maksymilian, zorganizował Rajd Rowerowy do Arcelina i Ćwiklina, Wiosenny i Jesienny Turniej Tenisa Stołowego, Diecezjalną Parafiadę Dzieci i Młodzieży, 2 Rodzinne Spływy Kajakowe Wkrą. Młodzież uczestniczyła w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Troszczyliśmy się o dzieci i młodzież w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy Maksymilian. Odbywała się również w domu parafialnym rehabilitacja dzieci i młodzieży. W naszej parafii odbywały się uroczystości patriotyczne związane z rocznicami narodowymi. W każdą sobotę od godz. 19.00 do 21.00 funkcjonuje Konfesjonał Młodych, gdzie każdy, w szczególny sposób osoby młode mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty. Z Sakramentu Pokuty w naszej parafii możemy również korzystać w czasie wszystkich Mszy św. w niedziele, uroczystości i dni powszednie. W naszym duszpasterstwie nie zapominamy o osobach chorych, niepełnosprawnych i starszych. Każdego dnia w szpitalu odwiedzamy chorych w salach szpitalnych służąc pomocą kapłańską oraz w każdą niedzielę sprawowana jest Msza św. W Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w środy i soboty sprawowana jest Msza św. W płońskich parafiach dla osób niepełnosprawnych od lipca 2017 r. sprawowane są Msze św. w każdą III sobotę miesiąca oraz odbywają się spotkania integracyjne. Wydaliśmy ścienny kalendarz parafialny na 2020 r. oraz prowadzone były również bieżące prace i duszpasterstwo. W grudniu 2019 r. zorganizowaliśmy spotkanie z o. Leonem Knabitem.

Siostry i Bracia! Ochrzczone dzieci, młodzież i dzieci umocnione Sakramentami Świętymi, młode małżeństwa, osoby, których zabrakło pomiędzy nami oraz wszystkich parafian powierzamy Wszechmogącemu Bogu w naszych modlitwach oraz we Mszy św. za Parafian w każdą Niedzielę i Uroczystość o godz. 10.00.
W tym miejscu z całego serca dziękuję kapłanom, katechetkom, pracownikom kościelnym, liderom grup, zelatorkom i zelatorom Kół Żywego Różańca oraz wszystkim, tak chętnie posługującym w naszej wspólnocie parafialnej. Dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie. To dzięki Wam, wspólnie duszpasterzowaliśmy przez cały rok. Bóg zapłać. Zachęcamy wszystkich parafian do angażowania się w grupach duszpastersko – formacyjnych. O angażowanie zwracamy się do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz małżonków. Wystarczy tylko zwrócić się do któregoś z kapłanów albo liderów poszczególnych grup. Istnieje również możliwość zorganizowania grup czy stowarzyszeń, których nie ma przy naszej parafii, a które odpowiadałyby naszym zainteresowaniom.
Oprócz pracy duszpasterskiej jakże ważnej i radosnej, trwały również prace materialne. W minionym roku zbudowaliśmy w naszym ogrodzie Dróżkę Różańcową. Wykonaliśmy również inne prace związane z bieżącym funkcjonowaniem parafii. Na wydatki parafii złożyły się również comiesięczne świadczenia na Seminarium i Kurię Diecezjalną, świadczenia na Misje, Caritas i KUL, opłaty za energię, wypłaty dla pracowników kościelnych oraz wydatki liturgiczne.
Serdecznie dziękuję Wam Siostry i Bracia za duchowe i materialne wspieranie naszej parafii. Dziękuję za wszelkie dobro jakiego doświadczają duszpasterze i cała Parafia. Niech Dobry Bóg darzy Was obfitymi łaskami.
W 2020 r. rozpoczniemy prace związane z plastycznym wypełnieniem balustrady naszego chóru. Kontynuowane będą również działania na płaszczyźnie charytatywnej i społecznej przez różne inicjatywy i poprawianie jakości pomieszczeń, w których odbywają się spotkania.
Przez 10 lat wspólnie wiele dokonaliśmy. Kontynuujmy prace i duszpasterstwo przy zaangażowaniu wszystkich parafian. Niech każdy czuje radość z przynależności do Kościoła, z tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi, ale również z tego, że to my wszyscy tworzymy wspólnotę parafialną, w której dokonuje się dzieło uświęcania. W tej wspólnocie zmierzamy do Królestwa Niebieskiego. Niech Pan Bóg nam wszystkim Błogosławi, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza potrzebne łaski.
PROBOSZCZ

Udostępnij to

Przeczytaj podobne