KOMUNIKATY BISKUPA PŁOCKIEGO

KOMUNIKATY BISKUPA PŁOCKIEGO
przez

ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 100. ROCZNICY
URODZIN I CHRZTU ŚW. JANA PAWŁA II WIELKIEGO
Czcigodni Księża, Drogie Osoby życia konsekrowanego, Kochani Diecezjanie!

Sto lat temu, 20 czerwca 1920 roku, w kościele parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, Emilia i Karol Wojtyłowie przynieśli do kościoła swego syna Karola Józefa, który przyjął chrzest w imię Trójcy Świętej i dostąpił łaski Bożego synostwa oraz wszedł do rodziny dzieci Bożych – Kościoła. 58 lat później Człowiek ten został Namiestnikiem Jezusa Chrystusa na ziemi i 264. Następcą św. Piotra Apostoła, przyjmując imię Jan Paweł II. W hołdzie wdzięczności za otrzymany sakrament Chrztu świętego kilkakrotnie w swym życiu ucałował chrzcielnicę w wadowickiej Farze. Być może niektórzy z Was pamiętają jeszcze ten wzruszający obraz z przekazów telewizyjnych, gdy Jan Paweł II klęczy i modli się przy chrzcielnicy, przy której „wszystko się dla niego zaczęło”. Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1999 Ojciec święty powiedział m.in. „Z głęboką czcią całuję też próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła (…). Ile dobra, ile łask wyniosłem z tej parafialnej świątyni, wie jedynie Ten, który jest Dawcą wszelkich łask. Jemu, Bogu w Trójcy Jedynemu, oddaję (…) chwałę na progu tego kościoła”.
W roku w 100. rocznicy urodzin i 100. rocznicy przyjęcia sakramentu Chrztu świętego przez św. Jana Pawła II, pragniemy wyrazić Bogu wdzięczność za jego życie i pontyfikat. Wyrazem naszej stałej pamięci i wdzięczności niech będzie udział w Eucharystii w katedrze płockiej, w niedzielę 21 czerwca 2020 roku, o godzinie. 11.30. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi ks. kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz, a także świadek życia św. Papieża Polaka. Następnie przejdziemy pod dom biskupi, gdzie odbędzie się pobłogosławienie mozaiki z wizerunkiem Ojca świętego, upamiętniającej jego pielgrzymkę do Płocka i Diecezji Płockiej, w dniach 7 i 8 czerwca 1991 roku.
Mam nadzieję, że mimo wciąż trwającego stanu epidemii i konieczności zachowania niezbędnych zasad ochrony, nie zabraknie podczas tej uroczystości osób, dla których Święty Papież – wierny świadek Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, był i jest autorytetem i wzorem, który pokazuje nam, jak wierzyć w trudnych czasach i jak tę wiarę przekazywać innym. Liczę szczególnie na obecność kapłanów z instytucji centralnych, seminarium, z Płocka, oraz księży dziekanów wszystkich dekanatów naszej diecezji. Ucieszy mnie bardzo obecność osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Liczę w tym szczególnym dniu na obecność i zapraszam do płockiej katedry Rycerzy św. Jana Pawła II.
Św. Jan Paweł II, gdy w 1991 roku żegnał się z Płockiem powiedział: „A jeszcze cieszę się, żeśmy się tak serdecznie mogli spotkać”. Spotkajmy się więc serdecznie najpierw w katedrze, a potem przed „oknem papieskim” i podziękujemy Bogu bogatemu w miłosierdzie za tego chrześcijanina, kapłana, biskupa, kardynała i wielkiego Świętego, który przed laty nawiedzał Mazowsze Płockie, błogosławiąc naszej diecezji i jej mieszkańcom. Jeszcze raz z całego serca zapraszam!

Płock, dnia 8 czerwca 2020 r. we wspomnienie św. Jadwigi Królowej
† Piotr Libera
Biskup Płocki

SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO PIOTRA LIBERY
PRZED 39. PIESZĄ PIELGRZYMKĄ DIECEZJI PŁOCKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ
Kochani Jasnogórscy Pielgrzymi!

Kochani Diecezjanie!

W tym roku, z racji trwającej epidemii Covid-19, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej nie może niestety odbyć się w tradycyjnej formie.
Ta niełatwa decyzja została podjęta w oparciu o rozporządzenia państwowe, sanitarne, a także wskazania Konferencji Episkopatu Polski. Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie. Nie chcemy narażać Pielgrzymów, goszczących Pielgrzymkę, a także wszystkich spotykanych po drodze ludzi. Nie wiemy też jeszcze dzisiaj jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w sierpniu br.
Wiemy jednak, jak wielkim dobrem duchowym jest piesze pielgrzymowanie do naszej Matki i Królowej, jak wiele łask przynosi. Nie chcemy więc przerywać długoletniej tradycji naszej Pielgrzymki. Podjęliśmy decyzję, że 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej będzie miała wyjątkowo inną formę. Szczegóły będą podane w Komunikacie Głównego Przewodnika. Niemniej serdecznie proszę, aby ci, którzy wyruszą, swój pielgrzymi trud i modlitwę ofiarowali w intencji naszej diecezji oraz o ustanie epidemii w naszym kraju i na świecie. Proszę również, aby dziękowali za zbliżającą się beatyfikację sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego i za osobę św. Jana Pawła Wielkiego, w stulecie jego urodzin. Przed oblicze Czarnej Madonny zanieście intencje wszystkich, którzy chcieliby pielgrzymować, a nie mogą. Jednocześnie proszę, aby ściśle przestrzegać tegorocznego, specyficznego ze względu na okoliczności sposobu pielgrzymowania i nie organizować grup, które by dołączyły do Pielgrzymujących. Zróbmy to w duchu odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych, nie stwarzajmy niepotrzebnego zagrożenia. Pamiętajmy, że koronawirus, ten niewidzialny przeciwnik jest nadal groźny. Pielgrzymka w tym roku będzie miała charakter wybitnie pokutny i przebłagalny. Nie będzie się odbywać w świetle reflektorów i transmisji on-line.
Zachęcam wszystkie parafie i wszystkich duszpasterzy do organizowania tradycyjnych Apeli Jasnogórskich w dniach 6-14 sierpnia 2020 r., aby nie zabrakło duchowego wsparcia dla Pielgrzymujących i łączności z Jasną Górą. Materiały, z których będzie można skorzystać podczas Apeli będą wkrótce do pobrania ze strony internetowej Diecezji Płockiej, Wydziału Duszpasterskiego i Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. Rozważania będą przygotowane w oparciu o Śluby Jasnogórskie Prymasa Wyszyńskiego. Niech nam pomogą przygotować się na beatyfikację tego wielkiego Polaka. 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej będzie odbywać się pod hasłem: „Stawiam na Maryję”, które jest zainspirowane słowami Prymasa Tysiąclecia, który zwykł często powtarzać: „wszystko postawiłem na Maryję”.
Zachęcam także, aby w zbliżające się wakacje, a zwłaszcza w okresie trwania Pielgrzymki odwiedzać Sanktuaria Maryjne, szczególnie w naszej diecezji i powierzać się opiece Maryi, naszej Matki, którą w Litanii loretańskiej nazywamy Uzdrowieniem Chorych.
Niech Dobry Bóg nam wszystkim błogosławi na ten trudny czas. A Maryja, Pani Jasnogórska niech nas otacza swoją miłością i czułością!
Płock, dnia 9 czerwca 2020 r.

† Piotr Libera
Biskup Płocki

KOMUNIKAT PRZEWODNIKA GŁÓWNEGO
39. PIESZEJ PIELGRZYMKI DIECEZJI PŁOCKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ W 2020 R.

1. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka nie może odbyć się tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo, zdrowie, zarówno Pielgrzymów, jak i spotykanych, i goszczących Pielgrzymkę ludzi, a także niepewną sytuację epidemiologiczną w najbliższych tygodniach, zmuszeni jesteśmy do innej organizacji Pielgrzymki.
2. Obecnie, nadal obowiązuje rozporządzenie mówiące o zachowaniu odstępów między ludźmi, którzy się gromadzą. Ten przepis nie pozwala m.in. na tradycyjną Pielgrzymkę. Trudno sobie wyobrazić wspólną Eucharystię, wieczorny Apel czy obiad we wspólnocie liczącej ponad tysiąc osób, z zachowaniem odstępów.
3. Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego Ks. Przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas Pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel Wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.
4. Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:
6 sierpnia – grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Gadomski
7 sierpnia – grupa Biała (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec
8 sierpnia – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Leszek Rutkowski
9 sierpnia – grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Krzysztof Drzazgowski
10 sierpnia – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak
11 sierpnia – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki
12 sierpnia – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński i Ks. Jarosław Stasiński SDB
13 sierpnia – grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski
Prosimy o przestrzeganie tego porządku i nie stwarzanie trudnych sytuacji na trasie, które mogłyby zakłócić pielgrzymowanie, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zakończenia całej Pielgrzymki!
5. O wszystkich szczegółach dotarcia na Trasę i powrotu poinformują Przewodnicy Grup. Osoby starsze proszone są o pozostanie w tym roku w domu. Prosimy o roztropny udział dzieci w tegorocznej Pielgrzymce.
6. Tegoroczna 39. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Stawiam na Maryję”. Będzie ona przygotowaniem do beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
7. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2020 r. z Płockiej Katedry po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Piotra Libery o godz. 6 00.
8. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2020 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem Biskupa Mirosława Milewskiego. Wszystkich sympatyków Pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie, na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy Świętej o godz. 9:00, kończącej tegoroczną Pielgrzymkę. Prosimy w tym roku nie organizować przyjazdów autokarów do Wierzchowiska, czyli na ostatni nocleg.
9. Zapisów w tym roku dokonujemy u Przewodników Grup bądź u osób przez nich wskazanych.
10. Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od Pielgrzyma. Każdy Pielgrzym otrzyma gadżety pielgrzymkowe. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność Kuchni Pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u Przewodników Grup.
11. Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów.
12. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.
13. Zastrzegamy możliwość zmiany organizacji tegorocznej Pielgrzymki. Uzależnione jest to od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.
Płock, dnia 10 czerwca 2020 r.

Ks. Jacek Prusiński
Główny Przewodnik 39. Pieszej Pielgrzymki
Diecezji Płockiej na Jasną Górę

KOMUNIKATY DYREKTORA
DIECEZJALNEGO INSTYTUTU MUZYKI KOŚCIELNEJ „MUSICUM”
IM. KS. EUGENIUSZA GRUBERSKIEGO W PŁOCKU
1. Uprzejmie proszę Czcigodnych Księży Proboszczów o odczytanie w ramach ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę 14 czerwca 2020 r. poniższej informacji:
„Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku prowadzi nabór chętnych do nauki gry na organach kościelnych i fortepianie. Zapraszamy serdecznie młodzież od 12 roku życia oraz dorosłych, zarówno chłopców, jak i dziewczęta, Panie i Panów. Przesłuchania odbędą się 20 czerwca br. o godz. 10.30 oraz 19 września br. o godz. 10.30 w siedzibie Instytutu w Płocku. Szczegóły na stronie internetowej musicum.pl ”.

2. Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Eugeniusza Gruberskiego, za zgodą Biskupa Płockiego, zmieni nazwę na Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” im. ks. Eugeniusza Gruberskiego. Zmiana nazwy podyktowana jest dostosowaniem do współczesnej terminologii Kościoła, podkreślającej rolę wszystkich muzyków, biorących udział w liturgii oraz poszerzeniem oferty Instytutu, który od przyszłego roku będzie stopniowo proponował warsztaty muzyczne, szkolenia i rekolekcje dla różnych muzyków kościelnych: zarówno organistów – jak dotąd, ale także animatorów scholi i zespołów młodzieżowych, dyrygentów chórów, członków grup śpiewaczych działających przy parafiach, solistów biorących udział w liturgii ślubnej i innych. Więcej informacji można znaleźć na nowej stronie internetowej: musicum.pl .
3. W Instrukcji Biskupa Płockiego O przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa z dnia 12 lutego 2020 r., nr 20 (por. Okólnik nr 8/2020 z 12.02.2020 r.) znalazł się wymóg, by osoby śpiewające lub grające podczas ślubów ukończyły – podobnie jak kamerzyści i fotografowie – KURS LITURGICZNY. Przepis ten, po stosownym vacatio legis zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego, 2021 roku. Bardzo proszę Czcigodnych Księży o informowanie solistów, którzy w najbliższych miesiącach będą pełnić posługę muzyczną podczas ślubów o tym obowiązku. Kursy odbędą się jesienią w dwóch terminach: 17 października 2020 r. i 7 listopada 2020 r. w Płocku. Szczegóły na stronie musicum.pl w zakładce „Kursy i szkolenia”.
Płock, dnia 8 czerwca 2020 roku.

Ks. Marcin Sadowski
Dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Płocku

Udostępnij to

Przeczytaj podobne